RANDEVU TELEFONU

533 738 1452Yurtdışı Hastalar (+90)

Beyaz Lekelerin Silinmesi (Icon)
Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri

Beyaz Lekelerin Silinmesi (Icon)

once sonra 1

Dişlerde görülen beyaz lekelerin çeşitli nedenleri vardır. Bu lekeler çürüğün ilk aşamasında tebeşirimsi beyaz bir yüzey şeklinde olabildiği gibi süt ve daimi diş sert dokularında meydana yapısal bozukluklardan da kaynaklanabilir.

Çürüğün ilk aşamasında görülen beyaz lekeler hem süt dişlerinde hem de daimi dişlerde görülebilir.

once sonra 2

Genellikle ilk süt dişlerinin çıktığı bebeklik döneminde gece emzirme ya da biberonla beslenmeye bağlı olarak özellikle üst ön dişlerin dış yüzeylerinde önce diş etine yakın alanlarda beyaz lekeler görülmeye başlar. Tedavi edilmediğinde bu lekeler sarı kahverengi çürük alanlarına dönüşerek dişte kırıklar oluşturmaya başlar.

Ayrıca ağız solunumu yapan bireylerde ağız kuruluğuna bağlı olarak daha fazla çürük oluşumu görülür. Bu durumda özellikle ön dişlerde çürüğün ilk aşamasında bu lekeler görünür hale gelir.

Astım ilaçları gibi ağız kuruluğuna neden olan ilaçların kullanılması çürük görülme riskini arttırır. Bu hastalarda erken aşamalarda beyaz leke aşamasında çürüklerin teşhis edilmesi dolguya gerek kalmadan yani dişlerde madde kaybı oluşmadan tedavi yapılabilmesi için önemlidir.

Ortodontik tedavi sonunda teller çıkarıldığında en sık karşılaşılan sorunlardan birisi ön dişlerde görülen beyaz lekelerdir. Bu lekeler hastaların hem estetik sorunlar yaşamasına neden olur hem de diş fırçalamanın aksaması durumunda ilerleyen kahverengi siyah çürük dokularına dönüşür.

Beyaz lekeler hamilelik döneminde geçirilen hastalıklar ve kullanılan ilaçlar ya da erken yaşlarda kullanılan ilaçlara bağlı olarak veya genetik olarak çocuklarda diş dokularındaki yapısal bozukluklar nedeniyle de görülür.

Dişin mine dokusunda görülen bu bozukluklar çizgi şeklinde lekeler, çukurcuklar ya da sarı- kahverengi renklenmeler şeklinde görülebilir ve bu alanlar kolayca kırılan çürüğe dayanıksız yüzeylerdir. Bu dişlerde diş sürdükten hemen sonra çürük ve kırık oluşumunu önlemek amacıyla koruyucu tedaviler (fissür örtücü gibi) ve bu alanların estetik ve yapısal olarak tedavisinin yapılması ile korunmalıdır.

Beyaz lekelerin dolguya gerek kalmadan dişlerde hiç madde kaybına neden olmadan tedavisi mümkündür. Dişlerde aşındırma yapılmadan lekelerin tedavi edilmesi estetik olarak doğal diş görünümünün korunmasını sağladığı için önemlidir.

ICON tedavisi ile diş yüzeylerinde oluşan lekeler hastalar ağrı hissetmeden anesteziye gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Eylem Çağrısı Logo

Muayene Randevusu Alın

Kliniğimizde her türlü diş probleminiz için ön tanı ve uygulanacak tedaviler hakkında muayene randevusu alabilir, diş filminizi gönderebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

 • boşlukOrhaneli Yolu Beşevler Kavşağı 16130 Nilüfer, BURSA
  boşluk+90 (224) 444 45 67 / 1501
  boşluk+90 (533) 738 14 52

 • insta icon m jimer.dis.klinik
 • Jimer Merkez Hastanemiz

 • boşluk19 Mayıs Mh.Tutku Sk.No:7/A 16120 Özlüce / Nilüfer / BURSA
  boşluk+90 (224) 444 45 67 / 1641
  boşluk+90 (533) 735 14 52

 • boşluk info@bursadental.com.tr

 • Jimer Özlüce Hastanemiz

E-Bülten

Hizmetlerimiz ve kampanyalarımız hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için E-Bülten'imize abone olun

RANDEVU TELEFONU

0533 738 1452

BEŞEVLER

0533 738 1452

ÖZLÜCE

0533 735 1452