RANDEVU TELEFONU

533 738 1452Yurtdışı Hastalar (+90)

Kanal Tedavisi

Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerimiz

Kanal Tedavisi

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir...

 

Kanal Tedavisi Nedir?

kanal tedavisi 1Diş kökünün içerisindeki kök kanallarında, diş dokusunu besleyen damar ve sinir paketi (pulpa) bulunmaktadır. Çürük, travma, vb etkenlerle bu sinir ve damar dokusunun zarar görmesi halinde, nekrotik pulpa olgularında, kök kanalından destek alarak restore edilmesi gereken dişlere, diş çevre dokularının iltihabi durumlarında, protetik restorasyonlar sırasında protez düzenlemesi için aşırı preperasyon yapılması gereken dişlerde, diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen aşırı dentin hassasiyeti vakalarında, periapikal lezyonların varlığı durumunda kök kanal tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır. Kök pulpasının herhangi bir nedenle dış ortama açılması veya enfekte olması sonucu hastalar dayanması zor ağrılar çekmektedir. Bu durumda diş çekimi tek tedavi seçeneği olmayıp mutlaka kanal tedavisi seçeneği değerlendirilmelidir.

Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök kanal tedavisi, temel olarak diş kökü içerisinde bulunan enfekte dokunun bölgeden uzaklaştırılması, kök kanallarının boşaltılıp genişletilerek temizlenmesi, bu işlem sırasında oluşan artık maddelerin ve organik/inorganik kalıntıların antibakteriyel solüsyünlar ile yıkanarak uzaklaştırılması, ilgili bölgenin antibakteriyel medikal ürünler ile medikasyonunun yapılması ve sonuç olarak kök kanallarının sızdırmaz olarak doldurulmasından ibarettir. Harabiyetin boyutuna göre geriye kalan diş dokusu dolgu veya porselen kronlar ile restore edilmektedir.

Kök kanal tedavisinin başarısı, diş kökünü etkileyen etkene, etkilenme süresine, kök gelişim durumuna, bölgedeki enfeksiyonun boyutuna ve tedavi seanslarının aksatılmadan devamlılığının sağlanmasına bağlıdır.

kanal tedavisi 2 

Kök Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Günümüzde pek çok vaka tek seansta kanal tedavisi ile çözülbilmekteyken, bazı durumlarda bir kaç seans tedavinin devam ettirilmesi gerekmektedir. İlerleyen teknoloji ve yeni teknik ekipman sayesinde çok uç vakalar dışında genelde dişler kök kanal tedavisi ile ağızda tutulabilmektedir. Kanal tedavisinde öncelikli hedef, varsa akut enfeksiyonun giderilmesi ve ağrının kesilmesidir. Kök ucunda lezyon varlığı, kök kanlaındaki direnajın durumuna göre kanal tedavisi bir kaç seans sürebilmektedir. Kanal tedavisinin sonuçlarını değerlendirmek için hastanın uzun süreli kontrolü gerekmektedir. Hastanın klinik şikayetlerinin giderilmesi , radyografik referansların normal sınırlar içerisinde değerlendirilebiliyor olması, fistülize olmuş enfeksiyonun küçülerek fistül ağzının kapanması, dişin fonksiyona geri kazandırılması ve kök ucunda bulunan lezyonların kanal tedavisi ile birlikte küçülüyor olması kök kanal tedavisinin başarısının değerlendirilmesinde kullanılan başlıca durumlardır.

Kök Kanal Tedavisindeki Yenilikler Nelerdir?

Kök kanal tedavisi uygulamaları artık neredeyse tamamen elektronik ekipmanlar ile yapılmakta olup, başarı oranı yüksek bir tedavidir. Döner aletlerin yaygınlaşması sayesinde tedavi seansları çok daha kısa sürmektedir ve ideal tedaviyi yakalamak daha kolaydır. Gelişen radyografik görüntüleme teknikleri ve elektronik olarak kök kanal boyutunun hesaplanmasını sağlayan ekipman sayesinde işlemler güvenilir ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

kanal tedavisi 1

Kök Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir?

Kök kanal tedavisi, bilinenin aksine çoğu durumda ağrılı bir tedavi değildir ve beraberinde herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmemektedir. Kötü tedavi tecrübeleri insanları korkutmakta ve tedavinin ertelenmesine sebep olmaktadır. Bu da diş kaybına zemin hazırlayan bir etkendir. Zamanında ve doğru müdahale başarı şansını artıacaktır. Ağrının kişisel bir algı olduğu ve kişinin ağrı eşiği ile de ilgili olduğu unutulmamalıdır. Kök kanal tedavisi sürecinde en sık başvurulan ilaçlar ağrı kesici antienflamatuar ilaçlardır. Nadiren tedaviyle birlikte antibiyotik ilaçların kullanımı önerilmektedir. Ama antibiyotik kullanımının tek başına tedavi edici özelliği olmadığı, destekleyici bir tedavi olduğu asla unutlmamalıdır.

Kök kanal tedavisi işlemleri bölgesel anestezi altında yapılmakta olup hasta tedavi sırasında herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Tedavi sonrasında nadiren hafif ağrı şikayeti oluşabilmekte ve basit bir ağrı kesici kullanımı ile çözülebilmektedir.

Hizmetlerimiz

Yurtdışı Hastalar

Yurtdışından Gelen Hastalarımız için tedavi planını inceleyin.

Tedavi Planını Görüntüle

Tavsiyeler

Ağız Bakımı ve Diş Sağlığı hakkında tavsiyelerimize gözatın.

Tavsiyeleri Görüntüle
Eylem Çağrısı Logo

Muayene Randevusu Alın

Kliniğimizde her türlü diş probleminiz için ön tanı ve uygulanacak tedaviler hakkında muayene randevusu alabilir, diş filminizi gönderebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

 • boşlukOrhaneli Yolu Beşevler Kavşağı 16130 Nilüfer, BURSA
  boşluk+90 (224) 444 45 67 / 1501
  boşluk+90 (533) 738 14 52

 • insta icon m jimer.dis.klinik
 • Jimer Merkez Hastanemiz

 • boşluk19 Mayıs Mh.Tutku Sk.No:7/A 16120 Özlüce / Nilüfer / BURSA
  boşluk+90 (224) 444 45 67 / 1641
  boşluk+90 (533) 735 14 52

 • boşluk info@bursadental.com.tr

 • Jimer Özlüce Hastanemiz

E-Bülten

Hizmetlerimiz ve kampanyalarımız hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için E-Bülten'imize abone olun

RANDEVU TELEFONU

0533 738 1452

BEŞEVLER

0533 738 1452

ÖZLÜCE

0533 735 1452